Доманівські картки

доманівська картка з теми "Рахунок"Рубрика "Розвиток"

Частина 1. Розвиток за Доманом

Емоційний вступ до циклу про методики раннього розвитку

Майже в кожного з нас настає в житті момент, коли з дітей, учнів, студентів, працівників ми перетворюємося на батьків. Дев’ять місяців, проведених за читанням журналів, посібників, трактатів, на курсах материнства, батьківства, грудного вигодовування і т.д. не проходять даремно. Ледь відкривши очки, дитина починає сприймати світ крізь призму освіченості батьків.

Розроблені сотні методик. Книжні магазини, Інтернет-сайти майорять заголовками "Як виростити генія", "Повір у своє дитя", "Запорука дитячих успіхів", "Найкращі методики виховання" тощо. Дитина, як губка, дитині все цікаво. Вона буде бавитися з батьками за Доманом, Монтесорі, Зайцевим тільки тому, що це її батьки, вони приділяють їй час.

Можна довго сперечатися, чи потрібно дитині в два роки вміти читати, чи дійсно потрібно кидати дитину в ополонку, як в сумно відомому кліпі Нікітіних, АЛЕ! Основне  пам’ятати, що жодна методика не замінить старих, добрих пальчикових ігор, з лоскотною і прихованою тактильністю, або читання казок на ніч. І Марія Монтесорі, і Глен Доман, і Бенджамін Спок, і всі інші знаменитості від педагогіки і психології розробляли свої революційні теорії для дітей з різними формами розумових і психічних відхилень.

Для наших, звичайних, хороших, розумних діток ці методики підходять лише при вмілому помірному використанні.

І останнє, перед тим, як перейти до безпосереднього описання методик. Любі мами і тати! Ви дійсно хочете виховати генія? Чи потрібні вашому малюкові енциклопедичні знання, закладені ще з народження, чи, насправді, потрібно виховувати і плекати просту життєву мудрість, бажання вчитися і орієнтуватися в житті? Кожна дитина – індивідуальність, далеко не кожній потрібно все те, що мама, начитавшись, буде намагатися втиснути в голову рідного чада. Ну, успіхів. В даному циклі статей буде запропоновано опис методи, вам вибирати, що підходить і як це реалізовувати.

 

Виховання за Доманом

Певно, немає методики, яка б викликала більш неоднозначну думку серед психологів. Вивчення мов, математики, читання, сприйняття картин і музики. Все через презентації. Вбирання величезних об’ємів інформації через важку працю мами (вчителя) і дитини (учня). Згідно цієї методики, дитина вже з народження сприймає форму, звук, поступово розвиваючи чуття. Вже з півроку дитина може починати сприймати букви, звуки, слова, поступово, з часом, починає знайомитися зі словами, реченнями, текстами, вчити гами, кольорові палітри, твори мистецтв.

Як здійснюється навчання згідно Домана? Картки. Хочемо навчити дитину алфавіту? Готуємо тридцять дві картки з буквами. Не більше трьох секунд на демонстрацію і називання букви. Не більше п’ятнадцяти карток на раз. В довільному порядку. Хочемо, наприклад, слова. Вибираємо тему: фрукти (овочі, машини, люди, їжа і т.д.). Ті ж матеріали, ті ж умови. Не більше декількох хвилин на тему. В методиці Домана дитина занята цілий день, кожна хвилина життя розписана під конкретний предмет з перервами на прогулянку, сон, їжу. Ця методика забирає весь час вихователя і дитини, але, разом з тим, при правильному підході, до трьох років дитина вміє читати, розмовляти на декількох мовах (з врахуванням віку), розрізняти Далі і Моне. В грі, в постійній взаємодії з дорослими, дитина вчиться.

Краще, якщо на карточках, разом з буквою, словом, словосполученням, буде зображення названого предмету чи явища. На сьогоднішній день технології дозволяють вчити дитину не лише за допомогою саморобних чи куплених в магазині картках, але і використовувати з цією метою комп’ютер. В продаж регулярно поступають "Навчання за Доманом", "Доманівські презентації для дітей" і т.д. Вони добре розроблені, там гарно розраховано час показу і вони економлять час вихователів.

Власна думка  автора статті про методику. В комплексі з методиками інших педагогів, направленими не стільки на нагромадження знань, скільки на розвиток дрібної моторики, тактильності, орієнтування в просторі, не загружаючи весь час дитини навчанням, дуже користа, дієва і потрібна дітям річ.

Що почитати на тему:

Сесиль Лупан. Поверь в свое дитя. – С.-Петербург. Дельта, 1996. (не слепо по Доману, но интересная адаптация).

Г. Доман. Вылечить их – наш долг (в интернете можно найти, тут описаны исследования, проводившиеся в процессе лечения детей с поражением мозговых функций).

Гиблерт Ф. Тринадцать на дюжину (тоже в интернете, юмористический рассказ о том, как отец двенадцати братьев и сестер, использовал развивающие методики в начале двадцатого века).

Також за ключовим словом "Доман" в Інтернеті можна знайти багато цікавої, потрібної і корисної інформації.

 

Юля Смаль

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*